Raspberry Pi Kurulumu – Merhaba Raspberry Pi!

Raspberry Pi

Merhaba, bu yazıyla birlikte elektronik alanına ve IOT’a (Internet Of Things – Nesnelerin İnterneti) ilk başlangıcımı yapıyorum. Çok heyecanlıyım 😀 . Yeni girdiğim bu yolda hem öğrendiklerimi pekiştirmek, hem de öğrenmek isteyenler için bir rehber olmasını isteyerek; bir blog dizisine başlamak istiyorum. Artık nasip olursa zamanla devamını getireceğim.

Raspberry Pi nedir?

İngiltere’de Raspberry Pi vakfı tarafından geliştirilen, asıl amacı çocuklara bilgisayarı sevdirmek ve öğretmek olan, kredi kartı büyüklüğünde ve düşük bir bütçe ile sahip olunabilen mini bir bilgisayardır. Detaylı bilgiyi Türkçe Wiki sayfasına havale ederek direkt kurulum aşamasına geçmek istiyorum.

Raspberry Pi Aracı

Kurulum

Resmi ve resmi olmayan birçok dağıtım var. Özellikle resmi dağıtımlardan Raspbian ve Pidora çok popüler.  Ben, yeni başlayanlar için Raspberry Pi foundation tarafından kurulumu kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiş Noobs‘u tercih ettim.

Öncelikle Noobs’u yukarıdaki bağlantıdan indirmemiz gerekiyor. Noobs ve Noobs Lite adlı iki başlık göreceksiniz. Eğer internet bağlantısı olmadan kurulum gerçekleştirecekseniz, aşağıdaki görselde gösterdiğim yerden indirin. İnternet bağlantınız kurulum sırasında olacaksa, daha küçük boyuttaki Noobs Lite’i tercih edebilirsiniz.

Noobs ile Raspberry Pi Kurulumu

Şimdi ise en az 4 GB boyutunda, FAT32 olarak biçimlendirilmiş bir SD kart alıp; inen dosyanın tamamını bu kart içine kopyalıyoruz. Hepsi bu kadar 🙂 . Şimdi Raspberry Pi’mize bir klavye, bir fare ve de kartımızı bağlayıp, bir ekran ile HDMI bağlantısını da sağlayıp elektrik gücünü veriyoruz.

Eğer bütün bu işlemlerde bir sorun yoksa, Noobs’un kurulum ekranı bizi bekliyor olacak. Bu ekranda istediğiniz dağıtımı kurmak için seçebilirsiniz. Hatta isterseniz birden fazla işletim sistemi de kurabilirsiniz. Ben Raspbian hakkında daha detaylı bilgiler bulabildiğim için bu dağıtımı tercih ettim. Blog dizisinde de anlatımlarımı bu dağıtıma göre yapacağım.

Raspberry Pi Kurulum Seçim Ekranı

Kurulum tamamlandıktan sonra Noobs bütün ayarlamaları yapmış bir şekilde sistemi hazır edecek ve şu şekilde bir masaüstü sizi karşılayacak.

Raspberry Pi Masaüstü Ekranı

Hepsi bu kadar 😀 . Artık Pi’ye “Merhaba” demiş bulunmaktayız. Bundan sonra Raspberry Pi ile projeler geliştirmek için kolları sıvayabiliriz.

Leave a Reply