Digital Ocean’a Vestacp Nasıl Yüklenir?

By 19 Aralık 2015Yazılım

Vestcp Kullanıcılar Ekranı

Digital Ocean yazı dizisi

  1. Digital Ocean’da Nasıl VPS Oluşturulur?
  2. Digital Ocean’a Vestacp Nasıl Yüklenir?

Bir önceki yazımda Digital Ocean’da droplet oluşturmuştum. Şimdi ise droplete bağlanıp kontrol paneli yükleyeceğim. Eğer dropletinizi oluşturmadıysanız, Digital Ocean‘a gidip, bir önceki yazıyı takip edip gerekli işlemleri yapabilirsin.

Öncelikle kontrol panellerinde çeşitli seçenekler mevcut. Vestacp, Zpanelcp, CPanel (ücretli), Ajenti, Direct Admin… Bunları sen araştırıp kendine daha uygun olanı kullanabilirsin. Ancak ben kullanımı kolay, arayüz ve dokümantasyonu sade olduğu için Vestacp’yi tercih ettim.

Bu kontrol panelleri dışında sana bir panel vermese de, server güvenliği ve güncellemelerini otomatik yürüten Serverpilot var. Serverpilot’un ücretli paketi olduğu gibi, daha az kapsamlı ücretsiz paketi de mevcut. Sen istersen araştır 🙂 . Bunun hakkında da daha sonra bir yazı yazmak istiyorum.

Tekrar konumuza dönelim ve Digital Ocean’daki sunucumuza Vestacp yüklemeye başlayalım.

Putty

Putty, Windows için SSH bağlantısı kurmayı sağlayan bir programdır. Öncelikle internet sitesine gidip Putty’yi indirmen  gerekiyor. İndirdikten sonra kurmaya ihtiyaç yok. Exe dosyasını çalıştırdığında alttaki ekran ile karşılaşacaksın.

Putty Configuration

Sunucuya Bağlanalım

Şimdi Putty ile sunucuya bağlanalım. Resimde gösterdiğim “Host Name (or IP address)” alanına ip adresini yazalım.

Putty Configuration IP

Varsayılan port 22. Daha sonra bunu güvenlik için değiştireceksin. Ancak şu an bu şekilde kalsın. “Open” tuşuna bastığında komut ekranımız açılacak ve gelen mesaja evet deyip devam et.

İşte sunucumuza bağlanmaya sadece sayılı adımlar kaldı.

Putty login as

Bu ekran sana hangi kullanıcı ile bağlanacağını soruyor. Bağlanacağın kullanıcı “root“. Sen yine de Digital Ocean’a kayıt olduğun e-posta adresine git ve Digital Ocean tarafından sana gönderilen sunucu bilgilerine bak. Şifren de orada…

E-posta adresinden kopyaladığın şifreyi, Putty üzerinde mouse sağ tık yaptığında yapıştırılmış olur. (Şifre olduğu için sen göremezsin. Ancak oraya eklenmiştir. 🙂 )

Putty UNIX Password

Şimdi sunucu senden yeni bir şifre belirlemeni istiyor. Öncelikle mevcut şifreni, tekrar mouse sağ tık yaparak ekle ve devam et. Daha sonra kendi şifreni gir. Şimdi tekrar gir. Biliyorum yazdıkların görünmüyor ama orada 🙂 . Bu bir güvenlik önlemi olmalı 🙂 . Eğer bu aşamaları geçtiysen, sunucuna bağlandın demektir.

Putty UNIX Password Retype

Vestacp Yükleyelim

Vestacp’yi Putty ile yükleyeceğiz. Çok basit bir komut ile bunu yapıyoruz. Önce Vestacp’yi indiriyoruz.

Daha sonra indirdiğimiz scripti çalıştırıyoruz.

Çalıştığında şu ekranla karşılaşacaksın. Burada yüklemeyi onaylamalısın.

Putty Vestacp Yükleme

Daha sonra e-posta adresini girmelisin ve hostname adını yazmalısın. ([] içindeki alan varsayılan değerdir. Eğer direkt “Enter”a basarsan varsayılan değeri seçmiş olursun.)

Putty Vestacp Bilgileri

Ve nihayet yükleme tamamlandı. 🙂 Şimdi bu ekranda Vesta panelinin adresi, kullanıcı adı ve şifre var. Bunlar ile giriş yapalım…

Vestacp Giriş Ekranı

Vestcp Kullanıcılar Ekranı

Artık Vesta panelimiz hazır. Hatta default.domain adında bir domain de oluşturdu bizim için, tek index.html’den oluşan. Bu sayfaya ip adresinle gidebilirsin.

Vestacp Kurulumu Sonrası IP Adresi Ekran Görünütüsü

İsterseniz kullanıcı üzerine geldiğinde açılan panelden “Edit” tuşuna basıp, şifreyi değiştirebilirsin.

İyi çalışmalar…

Leave a Reply