Digital Ocean’da Nasıl VPS Oluşturulur?

By 12 Kasım 2015Yazılım

Digital Ocean

Digital Ocean yazı dizisi

  1. Digital Ocean’da Nasıl VPS Oluşturulur?
  2. Digital Ocean’a Vestacp Nasıl Yüklenir?

Digital Ocean ve VPS yönetimi üzerine son bir aydır çok fazla araştırma yaptım. Kendi kendimi idare edecek kadar bilgi sahibi oldum. Her ne kadar “acaba ocağı açık mı bıraktım?” psikolojisi üzerimde hakim olsa da, küçük ve orta ölçekli projeler için başlangıç seviyesini geçtim diyebilirim.

Bunun üzerine öğrendiklerimi pekiştirmek ve arşivlemek, ayrıca benim gibi Türkçe kaynakların azlığından sıkıntı yaşayıp, hala paylaşımlı hostinge devam eden arkadaşlara da kaynak olması açısından bir yazı dizisine başlıyorum.

Yazıya başlamadan önce şunu belirtmek istiyorum:

Eğer amacın sadece bir an önce ortaya bir şeyler koyup para kazanmaksa, Digital Ocean vb VPS sistemleri ile hiç vakit kaybetme. Sınırsız domain ve ssh hizmeti veren bir shared hosting ile yola devam et. Fakat amacın öğrenmekse, bu yazı dizisini okumaya devam edebilirsin.

Buna daha net karar verebilmen için öncelikle çok mantıklı bulduğum Laravel Forum’daki  şu yazıyı okumanı tavsiye ediyorum. Bu yazıda arkadaş, gayet mantıklı bir şekilde ve güzel bir hosting firması da göstererek açıklamış: VPS’ye çok ihtiyaç olmadığını. Ancak tabi ben yine de öğrenmekten yana olduğum için; dinlemedim ve yola devam ettim… 🙂


Bazı açıklamalar yaparak başlamak istiyorum. Bunlar “VPS nedir?” ve “Digital Ocean ne işe yarar?“… Eğer bunlar hakkında bilgi sahibi isen, direk “Digital Ocean’da Nasıl Hesap Oluşturulur?“a geçebilirsin.

VPS nedir?

VPS (virtual private server)

VPS’nin açılımı “virtual private server“dır. Türkçe’ye “sanal kişisel sunucu” olarak çevrilir.

Günümüzde bilgisayarların çok güçlenmesi ile, bir bilgisayar içinde bir çok sanal işletim sistemi kurma programları geliştirildi. Kurulan bu sanal sistemler, gerçek bilgisayarın kaynaklarını (ram, cpu, hard disk) paylaşırlar. Ve her bir sisteme ayrı ayrı programlar yükleyebilir ve birbirinden bağımsız çalıştırabilirsin. İşte bu sanal bilgisayarlara VPS denir.

Digital Ocean ne işe yarar?

Digital Ocean VPS hizmeti sunan dünya çapında bir bulut altyapısıdır. Kısıtlı shared hosting hizmetlerinden kaçış noktasıdır 🙂 .

Şaka bir yana, shared hosting kullanan bir çok kişinin yakındığı şeyler vardır. İşlem kısıtlamaları… Sistemde bir sorun olsa; ticket oluştur, bekle Allah bekle… Ayrıca Türkiye’deki hosting firmalarının yetersizliği de cabası… Bakım sebebiyle yaşanan kesintiler… (Gerçi ben son dönemde geliştirdiğim Halı Saha Havuzu online rezervasyon sistemini Turhost‘ta barındırdım. Bir iki kesinti dışında memnundum. Ancak bu bile yeterli bir sebep)

Kısacası Anıl‘ın Laravel Forum’da dikkatimi çeken bir sözü gibi: “Digital Ocean (VPS) özgürlüktür…

Digital Ocean’da nasıl hesap oluşturulur?

Digital Ocean’da referans sistemi vardır. Yani üyelere bir referans linki verilir. Bir üyenin referansı ile kayıt olan kullancılar hem kendileri kazanır, hem de linkin sahibi üyeye kazandırırlar.

Mesela bu benim Digital Ocean referans linkim. Bu link ile gidip kayıt olduğunda, Digital Ocean sana $10 dolar veriyor. Ayrıca düzenli kullanmaya başladığında $25 dolar da ben kazanıyorum. Tabi bu verdiği hediye paralar sadece sistem içinde kullanılabiliyor.

Sitem içindeki VPS’ler özelliklerine göre fiyatları değişiyor ve anlık olarak VPS’ni üst veya alt pakete geçirebiliyorsun. Başlangıç olarak aylık $5’lık paket işini görecektir. Bu referans programı ile kayıt olduğunda, 2 ay bedava kullanma hakkın olacak. ancak bu $10’ın hesabına geçmesi için; ya kredi kartını tanımlamalısın ya da Paypal ile $5 dolar hesabına yatırmalısın… Neyse lafı daha fazla uzatmadan ayrıntılı bir şekilde işlemlere başlayalım.

Verdiğim referans linki ile Digital Ocean’a gittiğinde, seni bu ekran karşılıyor olacak.

Digital Ocean Referans Linki

E-posta adresini ve şifreni yazarak devam edebilirsin.

Digital Ocean E-posta Onaylama Ekranı

Bu ekranı göreceksin. E-posta adresine giderek, aktivasyon maili aracılığıyla hesabı aktifleştir ve devam et.

Digital Ocean Ödeme Bilgileri Güncelleme Ekranı

Artık son adıma geçebilirsin. Yani $10’ı almak ve droplet (VPS) oluşturmak için; kredi kartı tanımlamalı veya Paypal hesabı ile, Digital Ocean hesabına $5 aktarmalısın. “Get Started” tıkladığında aşağıdaki ekrandan bu işlemi yapabilirsin.

Digital Ocean Kredi Kartı Bilgileri Ekranı

Digital Ocean’da droplet (VPS) oluşturma

Digital Ocean hesabınızda sağ üst köşedeki “Create Droplet” tuşuna basın. Sizi şu ekran karşılayacak:

Digital Ocean Droplet Seçme Ekranı

Burada yapacaklarına görsellerle devam edelim. Öncelikle dropletine bir isim vermelisin. Ayrıca farklı fiyatlarla belirlenmiş paketlerden birisini seçmelisin. Söylediğim gibi ilk zamanlar en düşük ölçekli paket ($5) işini görecektir. Zaten istediğin zaman üst paketlere geçebileceksin.

Digital Ocean $5'lık Droplet Seçilmiş Ekran

Sonra aşağıdan dropletinin lokasyonunu seçmelisin. Burada Türkiye ile en hızlı iletişimi sağlayan Amsterdam olduğu için, bunu seçmeni tavsiye ederim. İstersen http://speedtest-nyc1.digitalocean.com adresinden lokasyonların, senin bulunduğun noktaya göre upload ve download hızlarını test edebilirsin.

“Available Settings” içinde başka bir ayarlama yapmana gerek yok. Ama tabi yine de seçim senin :).

Şimdi gelelim en önemli ve tartışmalı bölüme 🙂 . İşletim sistemi seçmeye…

Digital Ocean İmaj Seçimi

Tartışmalı çünkü, fanatikliğinden söylentilerine kadar her şey var burada 🙂 . Öncelikle benim yaptığım araştırmalarda Debian ve Centos tavsiye edenler vardı, ancak ben Ubuntu üzerine daha çok kaynak ve doküman bulduğum için Ubuntu’yu tercih ettim.

Hemen aşağısında “Add SSH Keys” bölümünde, daha önce oluşturduğun bir ssh key’i sisteme ssh ile güvenli bağlantı sağlamak için ekleyebilirsin. Ancak ben bir sonraki bölümde bunu terminal üzeriden yapmayı anlatacağım için es geçebilirsin de… Seçim senin…

Bütün bunlardan sonra aşağıdaki “Create Droplet” tuşuna bastığında mutlu sona ulaşıp, VPS dünyasına girmiş oluyorsun. Digital Ocean senin için bir dakikadan az bir süre içinde dropleti oluşturacaktır.

Digital Ocean VPS

Bir sonraki yazıda VPS’ye panel yükleme ve bazı ayarlamalar ile devam edeceğim…

Mutlu kodlamalar…

Leave a Reply