Çalışırken odaklanma problemi mi yaşıyorsunuz?

By 17 Eylül 2015Verimlilik

Çalışmalarınıza yoğunlaşmak istiyorsunuz. Ancak çevreniz size engel mi oluyor? Ya da bilgisayar başında kod yazmaktayken, “sadece bir bakıp çıkarım” deyip Facebook köşelerinde bolca vakit mi kaybediyorsunuz?

Kısacası zaman sizin için çok önemliyse… Ve bu zamanı ne kadar etkin kullandığınızın farkında olup, etkili olarak geçirdiğiniz süreleri artırmak istiyorsanız; Pomodoro tekniği tam size göre…

Nedir bu Pomodoro?

Pomodoro bir odaklanma tekniğidir. Francesco Cirillo tarafından geliştirilmiştir. Nasıl geliştirildiğini ise; söylentiler üzerine şöyle anlatayım…

Francesco üniversite hayatında bir çöküş ve verimsizlik zamanında, bunun üstesinden gelmek için kafa yormaya başlamış. Dikkat dağıtan ve insan zihninin odaklanmasını kesen şeylerin başında kafa karışıklığı ve bulanık ve dalgın düşünceler olduğunu ileri sürmüş. Bu durumun üstesinden gelmek için kısa süreli odaklanmayı başarabilmek için denemeler yapmaya karar vermiş. 10 dakika çalışmaya, ama gerçekten çalışmaya odaklanma denemesi yapmak için kendine bir zamanlayıcı aramış. İhtiyacı olan zamanlayıcıyı, evlerinin mutfağında bulmuş. Domates şeklinde bir zamanlayıcı… Bunu kullanarak Pomodoro tekniğini oluşturmaya başlamış.

Pomodoro Tekniği nedir?

Pomodoro tekniği; 25 dakikalık sürelerde sadece işinize odaklanmanız ve başka bir şeyle uğraşmamanızı sağlıyor. Her 25 dakikalık çalışmalardan sonra 5 dakika ara veriyorsunuz. Ben kendim kod yazarken bu aralarda yerimden kalkmaya, hatta şınav ve mekik gibi fiziksel aktivitelerde bulunmaya çalışıyorum. 3 adet Pomodoro bittiğinde dinlenme süresi 15 dakika oluyor.

Peki nereden bulacağız böyle zamanlayıcıyı?

25 dakikalık pomodoro

Böyle bir zamanlayıcıyı bulmak zor diye düşünmeye başladıysanız, hemen cevap vereyim; TeamViz. TeamViz programı tüm cihazlarınızda senkronize bir şekilde, görevlerinizi Pomodoro tekniğine göre yapmanızı sağlar. Ayarlarından süreleri istediğiniz şekilde değiştirebileceğiniz gibi, gerçek Pomodoro sürelerini de kullanabilirsiniz. Ayrıca size detaylı istatistik bilgileri de sunuyor.

TeamViz’in en güzel özelliklerinden biri de, programın penceresini simge durumuna küçülttüğünüzde; minik bir saat görünümünde, çalışma yaptığınız pencerelerin üstünde durması. Böylece sürenizi her an takip edebiliyorsunuz.

Sonuç olarak Pomodoro tekniği sizin çalışmanıza odaklanmanız için harika… Ayrıca çevrenizdeki kişilere bu tekniği anlattığınızda, onlar da size Pomodoro anında dokunmamaya gayret ediyor :).

Kesintisiz çalışmalar diliyorum…

Leave a Reply