Laravel 4 Kurulumu Nasıl Yapılır?

By 28 Ağustos 2015Yazılım

Laravel

Burada size Laravel’in Composer aracılığıyla kurulumundan bahsedeceğim. Detaylı bilgi için Laravel‘in Türkçe sitesini ziyaret edin.

Öncelikle ilgili sitede de bahsedildiği gibi, projemizin local dizinine gidelim ve komut ekranından composer create-project laravel/laravel ornek_proje_adi --prefer-dist  komutunu çalıştırıyoruz.

Windows kullanıcıları bu komut sonrasında muhtemelen şu ekranla karşılaştılar.

CMD ekranında Composer komutunun çalışmaması

“composer” de ne? 🙂 windows tanımadı. Tabiki tanımaz. Çünkü bu komutu çalıştırması için, Windows’a önce bir dosya gerekiyor.

Şimdi de ona bakalım. Önce Composer‘in sitesine gidelim. Burada bizi şu ekran bekliyor olacak.

Composer

Burada ister “Getting Started” a ister “Download” a gidin. Windows için 2 yükleme şekli var. Biri installer ile biri manuel olarak. Ben manuel olanı anlatmak istiyorum.

php -r "readfile('http://getcomposer.org/installer');" | php  komutunu projenizin olduğu dizinde komut satırından çalıştırınız. Eğer php komutu için de composer komutuna aldığınız cevabı aldıysanız; GIT, PHP Gibi Komutları Her Dizinde Çalıştırmak başlıklı yazımı incelemenizi öneririm.

Komutumuz çalıştıktan sonra, proje dizinimizde composer.phar adlı bir dosya oluşmuş olacak. Ancak hala composer komutu çalışmaya başlamadı değil mi? Bir küçük işlem sonunda başaracağız :).

Şimdi projemizin dizininde composer komutunun çalışması için bir composer.bat dosyasına ihityacımız var. Onu da echo @php "%~dp0composer.phar" %*>composer.bat  komutunu çalıştırarak oluşturuyoruz. Artık composer komutları çalışır vaziyette…

Şimdi sıra geldi Laravel‘i Composer aracılığıyla yüklemeye: Yukarıdaki composer create-project laravel/laravel ornek_proje_adi --prefer-dist  komutunu çalıştırıyoruz ve Laravel proje kök dizinimize, ornek_proje_adi dizin adıyla yükleniyor.

Laravel çok harika bir framework. Yavaş yavaş bunu daha da iyi anlıyorum. Öğrenmesi çok kolay ve çok hızlı kod yazmanızı sağlıyor. Hani sql yazmadan veritabanı işlemleri falan yapıyorsunuz yani :). Süper. Önümüzdeki yazıları biraz Laravel‘e ayıracağım. Çünkü bunu hakediyor.

Leave a Reply