Windows 7’de Sanal Sunucu Nasıl Oluşturulur?

By 18 Haziran 2015Yazılım

Windows 7'de Sanal Sunucu Nasıl Oluşturulur?

Projelerimiz günden güne çoğalıyor. Bunların hepsini yüklediğimiz sanal sunucu üzerinde geliştiriyoruz. Peki localdeki projelerimize tarayıcıdan ulaşmak istediğimizde veya bir framework kullanırken ‘public’ klasöründeki uygulamamızı tarayıcıdan çağırdığımızda dizin yapısı kafamızı karıştırıyor mu?

Mesela abc adında bir projeye başladık. Ve bu projeyi localdeki sunucumuzun ‘www’ dizininde ‘abc’ dizinine koyduk. Şimdi tarayıcıdan bu projeye nasıl ulaşacağız? Evet, doğru. ‘http://localhost/abc’ adresi ile…

Peki bunun yanına yeni bir proje daha koymamız gerekti. Hem de atıyorum Laravel framework kullanacağız. Projemizin adı da xyz olsun ve ‘www’ içinde ‘xyz’ dizinine eklemek istiyoruz. Şimdi tarayıcıdan bu projemize nasıl ulaşacağız? ‘http://localhost/xyz’ diyenler yanıldı. Çünkü framwork’un çalıştığı dizin ‘xyz’ içine yüklenmiş olan framework yapısı içinde ‘public’ dizini… Yani tarayıcıdan projemize ‘http://localhost/xyz/public’ yoluyla ulaşırız.

Ancak bu kafa karıştırıcı ve online projenizle uyumlu gitmeniz gerekirse; bir sürü path ayarı yapmanız gereken bir durum. Hemen bu durumu sanal sunucular oluşturarak çözelim. Sanal sunucu paketiniz ne olduğunu bilmiyorum, ben WAMP üzerinden anlatacağım.

Eğer WAMP‘ı direk C’ye kurduysanız C:\wamp\bin\apache\apache2.4.9\conf  (Sizin yüklediğiniz WAMP sürümüne göre Apache yolu değişik olabilir) yolunda bulunan http.conf dosyasını notepad++ gibi bir metin düzenleyici programı ile açın. #Include conf/extra/httpd-vhosts.conf  satırını arattırın ve başındaki diyez(#) işaretini kaldırın.

Şimdi de C:\wamp\bin\apache\apache2.4.9\conf\extra  ya giderek httpd-vhosts.conf dosyasını açıyoruz. ve sonuna şunları yazıyoruz.

Şimdi de Windows system dosyasında bazı değişikler yapmamız gerekiyor. C:\Windows\System32\drivers\etc  de hosts dosyasını açıyoruz ve sonuna şu satırları ekliyoruz.

Artık tarayıcmıza abc.dev yazdığımız C:\wamp\www\abc yolundaki projemizi, xyz.dev yazdığımızda C:\wamp\www\xyz\public  yolundaki projemizi görüntülemiş olacağız.

Leave a Reply